Kopernik Kitap

"Türkiye'nin Entelektüel Aklının Buluşma Noktası"

Arıburnu Muharebeleri Raporu

Yayına Hazırlayan: İsmail Çakmak

Bu Kitabı Paylaşın:

Kitap Bilgisi

"Conkbayırı’nın güneyindeki 261 rakımlı tepeden Conkbayırı’na doğru 27. Alay’dan sahilin gözlem ve ele geçilmesiyle görevli bir müfrezenin askerlerinin Conkbayırı’na doğru kaçmakta olduklarını gördüm. Bu askerlerin önüne bizzat çıkarak “Niçin kaçıyorsunuz?” dedim. “Efendim, düşman!”, dediler. “Nerede?” dedim. “İşte”! diye 261 rakımlı tepeyi gösterdiler. Doğrusu düşmanın bir avcı hattı 261 rakımlı tepeye yaklaşmış ve rahat bir şekilde ileri doğru yürüyordu.

O zaman bu kaçan askerlere bağırarak “Düşmandan kaçılmaz!” dedim. “Cephanemiz kalmadı”, dediler. “Cephaneniz yoksa süngünüz var!”, dedim ve bağırarak onlara süngü taktırdım ve yere yatırdım. Aynı zamanda Conkbayırı’na doğru gelmekte olan piyade alayı ile dağ bataryasının yetişebilen askerlerinin marş marş ile benim bulunduğum yere gelmeleri için yanımdaki subayları geriye gönderdim. Kolun başında bulunan bir bölük yetişti. Cephanesiz askerleri takviye ederek düşmana ateş açmalarını emrettim. Ve yanıma gelmiş olan 57. Alay ve 2. Tabur Kumandanına (Yüzbaşı Ata Efendi) bütün taburuyla bir bölüğünü takviye ederek, 261 rakımlı tepe üzerinden düşmana saldırmasını emrettim."

Mustafa Kemal Atatürk'ün kaleme aldığı bu rapor, Osmanlı Harp Tarihi Şubesi’nin kendisinden hatıralarını yazmasını istemesi üzerine ortaya çıkmış önemli bir tarihî vesikadır. Raporda, 19. Tümen Kumandanlığı'na görevlendirilmesiyle Arıburnu’na gerçekleştirilen ilk çıkarma günü olan 25 Nisan 1915'ten Anafartalar Grup Kumandanlığı'na atandığı 8/9 Ağustos 1915 tarihine kadar yaşanan kritik gelişmelere yer verilmiştir. Çanakkale Zaferi’nin en önemli aşamalarından biri olarak kabul edilen Arıburnu Muharebelerine dair detayları barındıran bu raporun uzun bir aradan sonra yeniden okuyucuyla buluşmasının kıvancını yaşıyoruz.

Basım Dili: Türkçe
Basım Tarihi: 1.Baskı, Nisan 2018
Sayfa Sayısı: 240
ISBN: 978-975-2439-56-6
Basım Yeri: İstanbul / Türkiye
Kategori: İnceleme Araştırma

Yeni Çıkan Kitaplarımız