Kopernik Kitap

"Türkiye'nin Entelektüel Aklının Buluşma Noktası"

Kâtip Bartleby

Herman Melville

Bu Kitabı Paylaşın:

Kitap Bilgisi

Elinizdeki bu eser, Amerikan edebiyatının büyük isimlerinden Herman Melville’in kaleme aldığı Varoluşçuluk, Absürdizm ve Modernizm’in ilk ve önemli örneklerinden biri olarak kabul edilen bir “pasif direniş” hikâyesidir.

19. yüzyıl ortalarında New York’ta geçen bu gizemli hikâye, Wall Street’teki hukuk bürosuna üçüncü bir kâtip olarak işe alınan Bartleby adında çalışkan bir genci konu edinir. Başlangıçtaki çalışkanlığına ve disiplinine rağmen Kâtip Bartelby’nin giderek artan garip davranışları, hikâyenin anlatıcısı hukuk bürosunun sahibini rahatsız etmeye başlar. Bartleby’nin Wall Street’te yaşanan hengâmeye ve insanların onla ilgili ne düşündüklerine aldırış etmeksizin başlattığı pasif direniş “yapmak istemiyorum” sözüyle adeta abideleşir.

Bireyin toplum kurallarına karşı tavrını yansıttığı kadar özgür irade ve determinizm konularına da bir pencere açan bu hikâye, çağımıza da seslenen bir alegori niteliğindedir. Kâtip Bartleby’nin gizemli hikâyesini merakla okurken hem üzülecek hem de düşüneceksiniz.

Basım Dili: Türkçe
Basım Tarihi: 1.Baskı, Eylül 2018
Sayfa Sayısı: 56
ISBN: 978-975-2439-23-8
Basım Yeri: İstanbul / Türkiye
Kategori: Edebiyat
Çevirmen: Elvan Aytekin

Yeni Çıkan Kitaplarımız